Yazar Pakize Başaran 102 yaşında hayatını kaybetti

Muharrir Pakize Başaran, 102 yaşında tedavi gördüğü Bandırma Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Başaran, bir müddettir bağırsak kanseri tedavisi görüyordu.

Tiyatro ve sinema oyuncusu Meriç Başaran ile 2019 yılında vefat eden direktör Tunç Başaran’ın annesi Pakize Başaran’ın cenazesi, bugün Haydar Çavuş Mescidi’nde ikindi namazına müteakip düzenlenecek merasimin akabinde Bandırma Kent Mezarlığı’na defnedilecek.

PAKİZE BAŞARAN KİMDİR?

Müzisyen Ömer Musiç ve Naile Aykut Musiç’in üç kızının ortancası olarak 1921 yılında Bandırma’da dünyaya gelen Pakize Başaran, 1941’de İstanbul İkinci Noterliğinde noter memurluğuna başladı. Noterlikte çalışırken tanıştığı gazeteci Tarık Mümtaz Göztepe’nin teşvik etmesiyle yazın hayatına başlayan Başaran’ın birinci hikayesi ‘Hacı Nine’ 31 Ocak 1948’de Yeni Sabah Gazetesi’nde, birinci romanı ‘Benim Doktorum’ ise 1951’de yayımlandı. Radyoda piyesleri yayınlanan Başaran, Fikri Başaran ile evlendi. Pakize Başaran’ın bu evliliğinden direktör Tunç Başaran ve oyuncu Meriç Başaran dünyaya geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir