Trafik kazasında Munzur’a düşen 3 genci arama çalışmaları devam ediyor

Duygu Kıt

DERSİM – Diyarbakır’dan Dersim’in Ovacık ilçesine gezmeye gelen Mehmetcan Demiral (22), Baran Aslantaş (22) ve Azad Demiral’ın (21), içinde bulunduğu araba, Ovacık karayolunun 40’ıncı kilometresinde yer alan Aşağı Torunoba mevkiinde direksiyon hakimiyetini kaybederek Munzur’a düştü.

Arkadaşlarının ihbarıyla bölgeye AFAD, UMKE, Jandarma Su Altı Arama Kurtarma, Munzur Arama Kurtarma (MUDAK), Elazığ İl Emniyet Müdürlüğü Su Altı Amirliği, İl Emniyet Müdürlüğü, Tabiat Muhafaza ve Ulusal Parklar Şubesi, Ulusal Eğitim Arama ve Kurtarma grupları, Diyarbakır AFAD dalgıçları, Ovacık bölge jandarma takımları, Bingöl SAR gruplarından oluşan çok sayıda grup sevk edildi. Ayrıyeten skorsky helikopter ve drone da havadan gruplara dayanak veriyor.

‘ŞU ANDA RAFTING BOTLARI İLE ARAMA YAPILIYOR’

“Munzur suyu olağan vakitlerinin yaklaşık 5 katı yüksekliğinde, bu da dalış marifetiyle arama yapılmasına müsaade etmiyor” diyen AFAD Tunceli Sorumlusu Özgür Aydoğdu arama kurtarma çalışmalarına ait şunları söyledi: “Olayın vuku bulduğu sıfırıncı nokta prestijiyle Tunceli merkez Öğretmenevi düzeyine kadar 45 km, biz bu alanı toplamda 13 nokta üzeri sektörleme yaptık. Birinci beş noktaya Tunceli Torunoba istikametinden Ovacık istikametine hakikat takımları sevk ettik. Hem orada dalgıç takımları mevcut. Şu anda rafting botları ile arama yapılıyor. Geri kalan noktalarda ise kıyı taramaları yapılıyor. Tekrar Mavi Köprü istikametinden baraj alanı, öğretmen evi Aktuluk bölgesine kadar da su üstü botlarla taramalar gerçekleştirilmekte. Şu anda alanda 331 işçi misyonlu. Taramalar devam ediyor. Şimdiye kadar rastgele bir bulguya rastlanılmadı.”

Kıyı şeridinde gruplara takviye vermek için çok sayıda vatandaş da arama çalışmalarına katıldı. Kayıp 3 şahsın Diyarbakır’dan gelen yakınları ise arama çalışmalarını takip ederken kötüleşti.

Tunceli Valiliği koordinesinde yürütülen arama çalışmalarının Uzun Çayır Baraj Gölü’ne kadar yayıldığı da öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir