Sahte veterinere ertelemesiz ceza

Ankara’da pet kuaförü Ataberk K. veteriner doktor olmamasına karşın, hayvanlar üzerinde tıbbi tedavi ve bakım mahiyetinde hizmetler verdiği gerekçesiyle yargılandığı davada, 5 ay mahpus ve 166 gün karşılığı isimli para cezasına çarptırıldı. Mahkeme, cezayı 5 bin 320 lira isimli para cezasına çevirdi.

Ankara Bölgesi Veteriner Tabipleri Odası (AVHO), Ataberk K’nin instagram hesabı üzerinden veteriner doktor yetki ve sıfatına haiz olmadan, hayvanlar üzerinde muayene, tedavi, ultrason üzere sırf veterinerlerin yapabileceği işleri yöntemsiz olarak yaptığına dair görüntüler paylaştığını öne sürerek, Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulundu.

Olaya ait soruşturma başlatan savcılık, Ataberk K’nin veteriner doktor olmamasına karşın hayvanlar üzerinde tıbbi tedavi ve bakım mahiyetinde hizmet verdiğini ve bu hizmet karşılığında hayvan sahibi müşterilerinden rastgele bir tarifeye uymaksızın fiyat aldığını tespit etti.

“SAĞLIK DENETİMİ YAPMADIM”

Savcılığın talimatı üzerine sözü alınan kuşkulu Ataberk K, iş yerinde evcil hayvanları makine ve makasla tıraş ettiğini ayrıyeten kedi köpek maması ve destek besin eserleri sattığını söz etti.

İş yerinde ultrason, krem tedavisi ve anestezi üzere veteriner doktorların yapabileceği uygulamalarda bulunmadığını öne süren kuşkulu, şu beyanda bulundu:

“İnstagram sayfasında bulunan paylaşım bana aittir, fakat bu paylaşımda rastgele bir sıhhat denetimi yapıldığı ile ilgili paylaşım yoktur. Yetkim olmadığı için mutlaka anestezi yapmıyorum ve anestezi yapmadığım için hayvanları tıraş ederken, istenmeyen durumlar olabiliyor. Kolay yaralanmalara krem tedavisi uygulamıyorum. Ufak tahrişler ve yaralanma olduğu vakit ‘tentürdiyot’ isimli herkesin kullanabileceği ve herkesin konutundaki ve işyerindeki birinci yardım çantalarında olan maddeyi kullanıyorum.”

SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMLARI ELE VERDİ

Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığı, Ataberk K. hakkında hazırladığı iddianamede, şüphelinin toplumsal medya adresinde yer alan paylaşımların geriye dönük olarak incelendiği, elde edilen bulgularda şüphelinin veteriner tabip üzere davranmanın ötesinde hasta kabul ettiği, tıbbi ve cerrahi müdahalelerde bulunduğu, yaptığı iş ve süreçleri toplumsal medyada paylaştığı ve paylaşımların fotoğraf altı yorumlardan ve paylaşım biçiminden de anlaşılacağı üzere şahsen kendisi tarafından yapıldığı anlatıldı.

HAPİS VE PARA CEZASI

Anestezi altında yapılacak kuaförlük hizmetlerinin, kesinlikle veteriner doktor nezareti altında uygulanması gerektiği ve veteriner doktor dışında hiç kimsenin hayvanları entübe etme ya da anestezi altına alma da dahil olmak üzere tıbbi ve cerrahi müdahalelerde bulunamayacağı belirtilen iddianamede, şüphelinin “6343 Sayılı Veteriner Hekimliği Mesleğinin İcrasına Ait Kanuna Muhalefet” hatasından 6 aydan 2 yıla kadar mahpusla cezalandırılması istendi.

Ankara Batı 5. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki yargılama sonucunda mahkeme, sanığı “6343 Sayılı Veteriner Hekimliği Mesleğinin İcrasına Ait Kanuna Muhalefet” hatasından 6 ay mahpus ve 200 gün karşılığı isimli para cezasına çarptırdı.

TAKDİR İNDİRİMİ VAR ERTELEME YOK

Cezanın, sanığın geleceği üzerindeki tesirlerini de dikkate alan mahkeme, takdiri indirim yaparak, cezayı 5 ay mahpus ve 166 gün karşılığı isimli para cezasına çarptırdı. Mahkeme, daha sonra cezayı 5 bin 320 lira isimli para cezasına çevirdi.

Öte yandan mahkeme, 9 bin 200 liralık vekalet fiyatının de sanıktan tahsiline hükmetti.

Mahkeme, sanığın birebir cürmü işlemeyeceğine dair kâfi kanaate ulaşmadığı gerekçesiyle cezayı ertelemedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir