Netanyahu protestolara kulak tıkadı: Yargı reformu için düğmeye basıyor

Yediot Ahronot gazetesinin aktardığına nazaran, haftalık kabine toplantısında konuşan Başbakan Netanyahu, hükümet olarak “yargı sistemini reforme etmek için pratik adımlar atacaklarını” söyledi.

Netanyahu, bu adımların, “sorumlu ve ölçülü bir şekilde” lakin “aldıkları yetkiye uygun olarak” atılacağını belirtti.

“ÜÇ AY BOYUNCA YAPILAN GÖRÜŞMELER MASKARALIKTI”

Ülkede aylardır protestolara neden olan tartışmalı yargı düzenlemesi konusunda muhalefet kanadıyla yürütülen müzakerelerin sonuçsuz kalmasından dolayı muhalefeti suçlayan Netanyahu, “(Benny) Gantz ve (Yair) Lapid’in benimle oyun oynadıkları kanıtlandı. Üç ay boyunca yapılan görüşmeler maskaralıktı, hedefleri vakte oynamaktı.” sözlerini kullandı.

MUHALEFETTEN NETANYAHU’YA TEPKİ

Öte yandan eski başbakan ve yeni muhalefet lideri Yair Lapid ise Netanyahu’nun açıklamasına reaksiyon gösterdi.

Lapid, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

“Netanyahu, ilan ettiği üzere bu tek taraflı yargı düzenlemesine devam ederse; İsrail’in yarısından daha azının, İsrail iktisadının yarısından daha azının, güvenliğinin yarısından daha azının ve Meclisin yarısından daha azının başbakanı olduğunu görecek.”

ERTELENEN YARGI DÜZENLEMESİ

İsrail Adalet Bakanı Yariv Levin’in 5 Ocak’ta duyurduğu “yargı reformu”, Yüksek Mahkemenin yetkilerini sonlandırma ve iktidarın yargı atamalarında kelam sahibi olması üzere değişiklikler içeriyor.

Netanyahu, ülke çapında giderek artan kitlesel protestolara ve grevlere neden olan yargı düzenlemesini 27 Mart’ta ertelediğini açıklamıştı.

Ancak Başbakan Netanyahu, 2023-2024 bütçesinin geçen ay Meclisten geçmesinin akabinde yargı düzenlemesini tekrar Meclise getireceklerini duyurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir