Mehmet Abbasoğlu: Avrupa şampiyonluğu neden olmasın?

Futboldaki ezeli rekabet artık bayan futboluna da taşındı… Galatasaray ve Fenerbahçe’nin bayan futbol ekipleri tarihte birinci kere bir resmi maçta evvelki hafta karşı karşıya geldi. Her iki kadronun da ana sponsoru olan Petrol Ofisi (PO), bu tarihi buluşmada değerli hisse sahibi olan kurum olarak kayıtlara geçti.
Şirketin CEO’su Mehmet Abbasoğlu bir birincinin gerçekleştiği derbi buluşmasının gururunu yaşarken, ezeli rekabetteki unsur ait keşkeleri olduğunu da saklamadı. Abbasoğlu’na nazaran iki ezeli rakiple birden yaptıkları paydaşlığın kıymetli bir olumlu tarafı var:
“Türkiye Cumhuriyeti tarihinde birinci kere Fenerbahçe ile Galatasaray hem isim hem de göğüs sponsorluğunu birebir kuruma verdi. Bu çok manidar, iki liderin teveccühü sayesinde olmuş ve hepimizin buradan örnek çıkarması gereken bir hareket diye düşünüyorum. Birleştirici de oldu, ülkemizdeki kutuplaşmayı bayanlar ve spor üzerinden Petrol Ofisi ortak paydasında yakınlaştırmak gayemiz.
”Fenerbahçe Petrol Ofisi ve Galatasaray Petrol Ofisi’nin yükselen paha olduğunu lisana getiren PO CEO’su, “Fenerbahçe ve Galatasaray Bayan Futbol kadrolarının sponsorluğunu üstlenmekten büyük gurur duyuyoruz. Bu iki kulübün bir ortak paydada buluşması sayesinde birinci kere daha geçen hafta federasyon bayan futbolu için yayın ihalesine çıktı. Bu demektir ki, buradan gelecek gelir, bayanlarımız ve atletlerimiz için hiç olmayan yeni bir kaynak, yeni bir sayfa. Biz Fenerbahçe ve Galatasaray’ı birleştirebilirsek bu ülkede daha önce bahsettiğim kutuplaşmayı her alanda ortadan kaldırabiliriz diye düşündüm” vurgusunu yaptı.
Sarı-kırmızılıların rakibini deplasmanda mağlup ettiği müsabakanın yerinin ülkü ortam olmadığı itirafını yapan Mehmet Abbasoğlu, “Fenerbahçe-Galatasaray derbisi keşke Beylerbeyi Stadı yerine daha büyük bir statta yapılsaydı. Geçen sene iki kulüp ortasındaki karşılaşma Seyrantepe’de Galatasaray’ın stadında yapıldı. Bu statların yüzey sorunu var ve takvimleri çok dolu. Çok maç yapınca taban kaldırmıyor. Bence Beylerbeyi Stadı çok hoş bir yerleşke” kelamlarıyla geçen yıl sarı-lacivertlilerin üstünlüğüyle tamamlanan özel maçın hatırlatmasında da bulundu.
Mehmet Abbasoğlu’nun bir başka ‘keşke’si de yayın konusunda oldu. Tarihte bir birincinin yaşandığı buluşmaya basının ilgisinin azlığı “Gönül ister ki bu derbiyi çeşitli yayın kurumları yahut TRT Spor yahut TRT Spor* naklen yayınlamış olsaydı. Biz çok uğraştık bu hususla ilgili, inşallah bu dönem için yayın olacak” sözleriyle döküldü lisanından.
 Kadın Futbol Muhteşem Ligi’nin taşıdığı potansiyelin büyüklüğüne dikkat çekmekten de geri durmuyor:  “Kadın futbolu egaliter, dört büyük kulübümüz var. Geçen yılki şampiyonumuz ALG var. Hakkarispor var, Amedspor var, Hatayspor var, Karagümrük var, yani Türkiye’nin her tarafından, Türkiye’ye çok daha eşitsel dağılmış bir ligden bahsediyoruz.
 İlk sefer Fenerbahçe, Galatasaray ayak basmadığı bir ile kadrosuyla, a grubuyla ve futboluyla birlikte gidiyor. Bunun çok hoş bir birleştirici özelliği var ve bu bölgelere kaynak transferi açısından çok büyük bir fırsat.
” İngiltere ile Almanya ortasında Wembley’de 90 bin kişinin önünde oynanan Avrupa Şampiyonası finaline dikkat çeken Abbasoğlu, “Seyirci rekoru ve BBC’de izleme rekoru kırıldı. Şu anda İngiltere’nin merkezi, alışverişin merkezi Oxford Circus’taki Nike dükkanına gidin, vitrinde iki tane forma var; birisi şampiyonada en çok golü atan Arsenal’in forveti Beth Mead’in, yanında da onun muadili Harry Kane’in. İkisi de ulusal kadronun santrforu… Beth’in forma satışı Kane’inkinden fazla. Bizde de bu olabilir. 2000 yılında Galatasaray, UEFA Şampiyonu oldu, 22 sene geçti üzerinden. Tahminen artık bayanlarda bu niçin olmasın diye soruyoruz” yorumunu yaptı.

‘KADIN FUTBOLU YÜKSELEN DEĞER’

Abbasoğlu, “Kadınların toplumsal ve ekonomik açıdan eşit olmadığı coğrafyalar, gelişmemeye mahkum. Bayan futbolu dünyada yükselen bir paha ve oyunun güzel yanlarını ortaya koyan bir yaklaşımı var” dedi

Petrol Ofisi’nin bayan futbolundaki teşebbüsünün bu alanda dünyadaki gelişmelerden bağımsız olmadığını lisana getiriyor Mehmet Abbasoğlu:
“Kadın futbolu olağan dünyada yükselen bir paha. Birebir vakitte ben buna hem şirketim ismine hem de yürekten inanıyorum. Bayanların toplumsal ve ekonomik açıdan eşit olmadığı coğrafyalar gelişmemeye mahkum. Bu bağlamda biz de bu hususta bir katalizör olmayı istiyoruz.”
Kadın futboluna sponsor olmaya karar vermelerinde, bayan futbolunun dünya genelinde yükselişte olmasının tesirli olduğuna vurgu yapan Petrol Ofisi’nin CEO’su, “Her proje üzere bunun bir toplumsal sorumluluk tarafı var, bir de ticari tarafı var. Bayan futbolu aslında global futbol sanayisi için bembeyaz bir sayfa. Bayan futbolunda oyunun yeterli yanlarını ortaya koyan bir yaklaşım var. Bu gerçek hem toplumların gelişimi hem de spor iktisadının sağlıklı ilerleyişi açısından çok kıymetli avantajlar sunuyor” dedi. Abbasoğlu şöyle devam etti:
“Bizim bayan futbolu sponsorluğundaki temel motivasyonumuz da geleceğe ve daha güzel olana yatırım yapmak. Bayanların yaptıkları her işte yakaladıkları dayanılmaz muvaffakiyetlerin yanında, onlarla birlikte yürümek bizim için bir sponsorluktan çok daha fazlası. Onlardan aldığımız güç ve ilham, onlara verdiğimiz dayanaktan daha fazla.”

‘HATALARI TEKRAR ETMEME FIRSATI’

“Bu sponsorluğun ardından bana nasıl teklifler ve ricalar geliyor biliyor musunuz? Bir fabrikada hiçbir uğraşı olmayan, çalışan bayan çalışanların oluşturduğu gruplar bundan cüret alıp yardım istiyorlar. Bayan futbolu bizim ülkemizde nispeten beyaz bir sayfa. Öbür kollarda yapılan yanlışları tekrar etmemek için bir fırsat. Bayan futbolumuzun yanında olmaya, iki güzide kadromuzun yapan rekabetinin de sağladığı olumlu ivme ile futbola ve geleceğe yatırım yapmaya devam edeceğiz.”

ALTINORDU’NUN DA DESTEKÇİSİ

Petrol Ofisi Fenerbahçe ve Galatasaray Bayan Futbol Takımı’nın yanı sıra Altınordu Futbol Kulübü ve Türkiye Ampute Ulusal Futbol Takımı’nın da sponsoru. CEO Mehmet Abbasoğlu bununla ilgili olarak, “Sporun birleştirici, yenileyici ve geleceği şekillendirebilen taraflarına katkı sağlayabilmekten dolayı büyük memnunluk duyuyoruz” diyor.

UEFA RAPORUNDAKİ BÜYÜK POTANSİYEL

Petrol Ofisi’nin 1 numarası Mehmet Abbasoğlu, “UEFA’nın raporu, Türkiye’yi, önümüzdeki 10 yıl içinde medya haklarını en az sekiz kat artırması öngörülen, en yüksek potansiyele sahip ülkeler ortasında gösteriyor” diye konuştu.

UEFA’nın yayınladığı bayan futbolu hakkındaki rapor da, sohbetimizin konusu oldu Petrol Ofisi CEO’su Abbasoğlu ile… Bayan futbolunun yıllık bedelinin yakında 686 milyon euroya, kulüp sponsorluğunun 295 milyon euroya ulaşacağına ait projeksiyonları içeren raporu okuduğunu belirten Mehmet Abbasoğlu, rapordaki Türkiye ile ilgili dataların de dikkat cazibeli olduğuna işaret etti:
“UEFA Business Case Raporu Türkiye’yi, önümüzdeki 10 yıl içinde medya haklarını en az 8 kat artırması öngörülen, en yüksek potansiyele sahip ülkeler ortasında gösteriyor. Olağan burada biz federasyonumuzla, tüm kulüplerle bunun üstüne koyarak devam edeceğiz. Bence bu bizim için çok heyecan verici bir gelişme. Bizim en büyük talihimiz Nükhet Küçükel hanımefendinin hem federasyonda yönetim kurulu üyesi olarak şahsen bayan futbolundan sorumlu olması ve kendisi esasen iştigal ettiği alanlardaki başarısı malum.”
2022 Avrupa Bayanlar Futbol Şampiyonası finalini 345 milyona yakın izleyici seyrettiğine de vurgu yapan Abbasoğlu, “2027’deki Dünya Kupası’na mesken sahibi olabilmek için onlarca ülke kıyasıya rekabet içinde. Türkiye’deki bayan futbolu da bu fotoğrafın içinde çok kıymetli bir potansiyeli temsil ediyor” yorumunu yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir