Kurdaki artış engellenemiyor! Korkutan tahmin

BirGün Gazetesi’nden Havva Gümüşkaya‘nın haberine nazaran dolar kuru, 6 Şubat’taki zelzeleden bu yana geçen iki ayda yüzde 2,3’nin üzerinde arttı. Yavaş fakat daima üst hakikat bu artış milletlerarası bankaların iddialarına de yansıdı. İddiaların hepsinde yılsonu dolar kuru kestiriminin 25 lira düzeyine dayandığı görüldü.

Son olarak HSBC, seçimlerin sonucuna bağlı olmaksızın TL’nin zayıflayacağını öngördü. Banka daha evvel 21 TL olarak açıkladığı yılsonu dolar/TL beklentisini 24 TL düzeyine çıkardı. Banka tarafından yayımlanan raporda, seçimlerin iktisat ve para siyasetinde, TL’nin orta ve uzun vadeli görünümünde tesirli olabilecek değişiklikler yaratabileceğinin altı çizildi. Daha evvel yılın ikinci çeyreği için 19,5 TL varsayımını paylaşan banka bu kestirimini 20 düzeyine çıkardı. Üçüncü çeyreğin sonu prestijiyle bankanın dolar/TL beklentisi 20’den 23 TL”ye yükseldi.

ABD’li yatırım bankası Morgan Stanley de seçim sonrasına ait Türkiye iktisadı ile ilgili senaryoları içeren analizinde, seçimi kim kazanırsa kazansın dolar/TL’de yükseliş öngördü. Raporda üç farklı seçim senaryosuna nazaran dolar/TL öngörülerine yer verildi. Cumhur İttifakı’nın kazandığı, Millet İttifakı’nın kazandığı ve siyasi belirsizliğin olduğu senaryoların tümünde dolar/TL’nin yükselmesi öngörüldü. Bank Of America’nın, raporunda dolar/TL kurunun yüzde 15-25 seviyesinde artması gerektiği tabir edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir