Güvenlik çemberi ile sahneye çıktı

 Sam festivali uzattı

Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık ve eşi Neriman Posbıyık, Sam ve Sakiler kümesine ikramlar verdi. Sam’a övgüler yağdıranPosbıyık, “Güzel hanımefendi ve çok taraflı sanatçıyı size şikayet edeceğim. Her seferinde bir mazeret. Haklı fakat sinema, dizi, Türk sanat müziği, Türk halk müziği derken bir de rock albümü çıkardı. Allah hoşluk de vermiş sanatı da… Bu türlü bir sanatçıyı burada ağırlamaktan memnunluk duyuyorum. Bu sefer, ‘Getireceğim’ dedim. Menajeri Şevval Sam’ın 7-8-9 Temmuz’da işinin olduğunu söyledi. Bizim olağanda şenliğimiz 7-8-9 Temmuz’daydı. Lakin menajeri 6 Temmuz’da gelebileceklerini söyledi. Şevval Hanım için sahne kurduk. Şenliği dört güne çıkardık. Türk sanat hayatında en önde gelen hanımefendilerden biri…” dedi. Sam ise, “Bu kadar sevildiğimi bilmiyordum. Bu kadar sevildiğimi bilsem pazartesi sabahı bile gelirdim” karşılığını verdi.

Aşk yardı

Sam, karavandan sahneye hakikat giderken, zabıtaların oluşturduğu çemberle yürüdü. Güvenlik çemberi eşliğinde sahneye çıkan sanatçı, bir dakika yerinde durmadı. Fenomen yapıtlarını seslendiren Sam, sahnede adım atmadık yer bırakmadı. Elbisesinin altına spor ayakkabı giyen sanatçı, son periyotta çok yürüdüğü için rahat edebilmek ismine spor biçimi tercih ettiğini belirtti. Can Topçuoğlu ile yeni bir aşka yelken açan Sam’ın zayıfladığı görüldü.

‘Alışkanlıkları kıran bir albüm oldu’

‘Rock’ı Severiz’ albümünü çıkaran Sam, “İlk dört şarkıyı yayınladık. Daima farklı stillerde söylediğim için bu kere, “Rock mu söyledi?” diyorlar. Aslında değişik bir tecrübe yaşamak istedim. Bizim sevdiğimiz ikonuk müzikleri farklı sound ile duymak istedim” dedi. Albümün ilgi görmesine sanatçı, “Alışkanlıkları kıran bir albüm oldu. Birinci başta bana, “Cesur bir iş” dediklerinde anlamamıştım. Bunun yürek içerdiğini, insanların yüzlerindeki ifadeyi gördüğümde anladım. Yıllarca söylemeye alıştıkları bir ritim yapısı, alt yapı, sound ve o müziklerin alıştıkları hallerini, birden ikiye ayırıp, değişik bir şeyle karşılaştırıyorsun. Türkiye’de sık yapılan bir şey değil. Eski müziklerin yeni formatta cover’lanması daha çok alıştığımız bir şey… Lakin ben yeni müzikleri 1900’lerin başındaki sound’a taşımış oldum. Bas ve davul kullanmadım. Burada en minimal haliyle müziklerin özünü keşfetmek ve çekirdeğine inmekti…” diye konuştu.

‘rock’n Alaurka’
Sanatçı, “Yaptığınız müziğin ismi?” sorusuna, “Bir isim arıyoruz. Tahminen Rock’n Alaurka olabilir. Bir yeni kuşak alaturkası olabilir. Birinci anda şok tesiri yaratıyor” karşılığını verdi.
‘Biraz müziğe geçiş yaptım’
Aslı dönem ekranda olan Sam, “Dönem devir oyunculuk ve müzikte keşif süreçlerim oluyor. Artık biraz müziğe geçiş yaptım. Yeni ve tesirli bir senaryoyla karşılaşıncaya kadar müzikle devam edeceğim. Çabucak bir televizyon işi yapmaya cüret gösteremeyebilirim. Yorucu bir altı yıldı. Tahminen sinema sineması ve dijital platform olabilir. Televizyon için çok güçlü bir senaryo olabilir.

‘Geçmişten çağırıyorum’
‘Gülbeyaz’ dizisinde 2005 yılında hayatını kaybeden Kazım Koyuncu ile sahnesinin hala gündeme gelmesine Sam, “O devirleri bazen keyifli olmak için geçmişten çağırıyorum. O günler güzeldi” dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir