Eğitimcilerden dikkat çeken eylem! Duvarı yıktılar…

Yüksek enflasyon ve artan hayat pahalılığı sebebiyle geçinemediklerini tabir eden eğitimciler yansılarını her platformda lisana getirmeye devam ediyor. Minimum fiyata en son 8 bin 500 TL’ye çıkartılmasıyla birlikte memur maaşının taban fiyata eşit hale geldiğini söz eden eğitimciler Manisa’da kentin simgesi olan ve antik Niobe olarak isimlendirilen Ağlayan Kaya’da aksiyon yaparak yansılarını lisana getirdi.

EĞİTİMCİLERİN TALEPLERİNİ LİSANA GETİRDİ

Hürriyetçi Eğitim Sendikası Manisa Şubesi, mitolojide evlat acısı yüzünden daima ağlayan Niobe’nin ilahlar tarafından taşa döndürüldüğü Ağlayan Kaya’nın önünde gerçekleştirdiği basın açıklamasında eğitimcilerin taleplerini lisana getirdi.

“BİZİM DE ANAMIZ AĞLIYOR”

Ağlayan Kaya’nın önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında konuşan Hürriyetçi Eğitim Sendikası Manisa Şube Başkanı Haldun Bilgi, eğitimcilerin maaşlarının yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı altında ezildiğini belirterek, geçinemedikleri için her gün göz yaşı döktüklerini ifade etti.

Sendika şube başkanı Bilgi yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi:

*Mitolojik Niobe, çocukları için gözyaşı dökerek ilahlar tarafından acısına son verilmek için taş haline döndürülmüştür.

*Niobe binlerce yıldır bu kentte çocukları için ağlamaktadır. Artık bizde binlerce yıldır yaşadığımız bu bereketli topraklarda insanca yaşamak ve geçim tasasından ağlıyoruz. Şuanda bizimde anamız ağlıyor.

*Ülkemizde son bir yıl içerisinde, siyasi iktidarın para siyaseti, döviz kuru kaynaklı ve enflasyon sebepli artışlar, piyasadaki fiyat dalgalanmaları ve ekonomik hareketler yüzde 200 oranında artırımlara sebep olmuş, alım gücü epey düşmüş, memurlar süratle yoksullaşmıştır. Biz de Niobe üzere kendimiz için değil, çocuklarımız için ağlıyoruz.

“MEMUR İLE TABAN FİYATLI MAAŞLARI EŞİTLENDİ”

Konuşmasında minimum fiyata en son yapılan artırım ile memur maaşlarının artık eşit hale geldiğinin vurgulayan sendika şube başkanı Bilgi açıklamasına şöyle devam etti:

*Açlık sonuna yakın bir gelire sahip olan memurların maaşlarına, asgarî minimum ücretliler için yapılan son artış oranındaki artırımın yapılması zorunluluktur.

*2022 yılında minimum fiyat ve kamu çalışanlarına yapılan artırımlarla memurların maaşları ile taban fiyatlı maaşları eşitlenmiştir.

*Asgari fiyatla çalışan milyonlarca çalışanın da ekonomik haklarını önemsiyoruz. Lakin hiçbir vakit memur maaşları taban fiyat düzeyinde olmamıştır.

*Memurlara, taban fiyata yapılan yaklaşık yüzde 55 oranında artışın altında hiçbir sayısı kabul etmiyoruz.

“KAYIPLARIMIZIN TELAFİSİNİ İSTİYORUZ”

*Yeni vaatlerden çok, haklarımızın korunmasını ve kayıplarımızın telafi edilmesini istiyoruz. Patronumuz olan devletin; adil olduğunu, personeli ve memuruna eşit paha verdiğini düşünüyor ve ayrım yapmayacağına inanıp, memurları açlık hududunda ki bir maaş ve gelire mahkum etmeyeceğini ümit ediyoruz.

*Bu taleplerimizin yerine getirilmesi için minimum sefalete karşı azami isyan periyodunu başlatmıştır. Kamu çalışanlarına sunulan haklar dünya standartlarına ulaştırılıncaya kadar çabaya ve iş bırakma dahil her türlü yasal aksiyonu yapmaya kararlıyız.

PİNK FLOYD’UN MÜZİĞİYLE SEMBOLİK OLARAK DUVAR YIKTILAR

Sendika şube başkanı Bilgi açıklamasında son olarak, Pink Floyd’un meşhur müziği ‘The Wall(Duvar)’ müziğinden esinlenerek kelamlarını şu sözlerle sonlandırdı:

“Pink Floyd’un meşhur müziği ‘The Wall’ da da dendiği üzere hiçbirimiz duvardaki bir tuğladan ibaret değiliz. Sendikalaşma hakkımızın, özgürlüklerimizin, onurluca yaşamamızın önüne örülecek her türlü duvarın bir modülü olmayacağız. Bizi sefalete mahkum edecek ve önümüze pürüz olarak örülen her duvarı yıkmakta kararlıyız. Korkmayacağız ve daima birlikte o duvarları ve barajları yıkacağız.”

Açıklamanın ardından şube başkanı Bilgi ve beraberindeki eğitimciler sembolik olarak örülen duvarı Floyd’un meşhur müziği ‘The Wall(Duvar)’ ile birlikte tekmelerle yıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir