Down sendromlu Barbie piyasaya çıktı

ABD merkezli oyuncak bebek üreticisi Mattel, birinci defa down sendromlu bir Barbie piyasaya sürdü. Salı günü firma tarafından yapılan açıklamada, kelam konusu eserle, “daha fazla çocuğun, kendi ve dünyalarının yansımalarını Barbie’de görmesinin mümkün kılınmasının amaçlandığı” belirtildi. Mattel Yönetim Kurulu Lider Yardımcısı Lisa McKnight, “Barbie, çocukların erken tecrübelerinde kıymetli bir rol oynuyor ve biz de oyun vasıtasıyla, toplumsal bir damgayla çabaya bir katkıda bulunmak istiyoruz” diye konuştu.

Oyuncak bebeğin, uzun ve açık kahverengi saçlı olduğu, pembe bir kolye taktığı ve renkli, çiçekli bir elbise giydiği görülüyor. Kelam konusu eserin, ABD’li down sendrom dernekleri ile yürütülen bir ortak çalışmanın sonucu ortaya çıktığı kaydedildi. Down sendromlu Barbie’nin, ortalamanın üzerinde bir bel üst gövdeye sahip olduğu ve baldır ve ayaklarında pembe renkli ortopedik destekleyici taktığı dikkat çekiyor. Down sendromlu bireylerde, 21 numaralı kromozom down sendromlu olmayanlarda olduğu üzere iki yerine üç kere bulunuyor. Bu nedenle, down sendroma trizomi 21 ismi da veriliyor.

Barbie bebeklerin üreticisi Mattel, geçmişte, bayanlarla ilgili önyargıları pekiştirme ve gerçek dışı bir hoşluk mefkuresini teşvik etme suçlamasıyla karşı karşıya kalmıştı. Lakin son birkaç yıldır bu imajından kurtulmak için gayret sarf eden şirket, çeşitlilik kavramına ağırlaşarak farklı özelliklere sahip eserler geliştirdi. Şirketin hâlihazırda 175 farklı Barbie bebeği bulunuyor. Firma, geçmişte de, tekerlekli sandalye, işitme aygıtı ve protez kullanan bebekler piyasaya sürmüştü. (DW Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir