13 saattir devam ediyor! Bursa’da yangın felaketi

Dün akşam saat 19.00 sıralarında Nilüfer ilçesi Minareliçavuş Mahallesi’ndeki Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi’nde (NOSAB) faaliyet gösteren Karesi dokumacılık fabrikasında yangın çıktı.

İhbar üzerine olay yerine Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi, AFAD, polis ve 112 Acil Sıhhat takımları sevk edildi. İtfaiyeciler yangını denetim altına almaya çalışırken polis grupları de güvenlik tedbiri aldı.

Yangında fabrikada vakit zaman patlamaların yaşandığı görüldü. Takımlar yangına müdahale için canhıraş çalışırken alevlerin büyümesi ve fabrikanın tamamını sarması üzerine etraf vilayetlerden dayanak istendi.

ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Bölgede AFAD tarafından uyum merkezi kurulurken, 440’tan fazla itfaiye çalışanı, 120 arama kurtarma çalışanı, 35 AFAD işçisi ile 100’den fazla itfaiye aracı ve tanker ile çalışmalar sürdürüyor. Çalışmalara takviye için İstanbul, Kocaeli, Yalova, Balıkesir ve Kütahya’dan gruplar bölgeye sevk edildi.

Yangın gece boyunca sürdü. Polyestek iplik dolu fabrikada vakit zaman patlama ve çökmeler yaşandığı için itfaiye takımları içeriye girmiyor. Hem merdivenli araçla ve karadan yangına müdahale ediliyor. 13 saat geçmesine karşın fabrikadan gri dumanlar yükseliyor. Yangının denetim altına alındığı, depo kısmında vakit zaman yangının tesirli olduğu bu sebeple gökyüzüne gri dumanların ulaştığı söz ediliyor.

Diğer yandan yangının boyutu gün ağarınca ortaya çıktı. O anlar dron ile havadan görüntülendi.

Fabrikanın yakınında bulunan Atatürk Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesinin yatılı yurdunda kalan öğrenciler önlem gayeli tahliye edildi. Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Serkan Gür’ün de olay yerine gelerek çalışmalara katıldığı öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir